Jak podają naukowcy, w ciągu najbliższych 50 lat, część naszego kontynentu stanie się terenem nieprzyjaznym dla rosnących tam obecnie roślin. Może się zdarzyć, że w tym czasie sosna, świerk i brzoza całkowicie znikną z terenu Polski. Dzieje się tak, gdyż rosnące temperatury i malejące opady wpływają na strukturę lasów na całym świecie.
Ekologiczne konsekwencje takich zmian mogą być bardzo poważne zarówno dla gospodarki leśnej, jak i ochrony przyrody.
Future Forest to aplikacja, która obrazuje, jak zmiany klimatyczne wpływają i wpłyną na strukturę lasów w Europie. Została stworzona na podstawie wieloletnich badań zespołu prof. Marcina Dyderskiego z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.
“Nasze badanie pokazało, że w konsekwencji prognozowanych zmian klimatycznych wszystkie analizowane gatunki drzew stracą część swoich obecnych zasięgów geograficznych. Może to oznaczać, że niektóre jadalne rośliny i grzyby staną się bardzo rzadkie. Dla przykładu, efektem zastępowania lasów iglastych przez lasy liściaste może być spadek produkcji owoców przez borówkę czernicę nawet o połowę i całkowity zanik borówki brusznicy.” – mówi prof. Marcin Dyderski z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.
Aplikacja obrazuje reakcję wybranych, dwunastu gatunków drzew na trzy różne scenariusze klimatyczne – optymistyczny, umiarkowany i pesymistyczny. Bo jak wiadomo, drzewa są wielkim sprzymierzeńcem w walce z katastrofą klimatyczną, ale mogą być również ofiarą globalnego ocieplenia.
„Kiedy czytamy, że zmiany klimatu wpłyną na rozmieszczenie i zasięgi poszczególnych gatunków drzew, może nam się wydawać, że to nie jest problem. Ale kiedy patrzymy na mapę, na której większość Europy jest zaznaczona na czerwono, jako obszar zanikania sosny lub brzozy, to zapala nam się lampka alarmowa. I o to właśnie chodzi.” – mówi Filip Stachura, z firmy tworzącej aplikację.
Aby sprawdzić przyszłość naszych lasów – kliknij tu:
https://connect.appsilon.com/future-forests/
Źródła:
How much does climate change threaten European forest tree species distributions? https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/gcb.13925