Choroby związane z upałem (w tym gorączka cieplna, udar cieplny i śmierć) stały się w ciągu ostatniej dekady coraz poważniejszym problemem. Fale upałów, które występują w miastach na całym świecie, wzrastają pod względem częstotliwości, intensywności i zasięgu. Przewiduje się, że liczba bezpośrednich i pośrednich zgonów spowodowanych upałem na świecie wzrośnie o 370%, jeśli nie zostaną podjęte działania w celu ograniczenia rosnących skutków globalnego ocieplenia.
Ponad jedną trzecią zgonów spowodowanych upałem na świecie bezpośrednio przypisuje się zmianom klimatycznym, przy czym zauważalny jest wzrost śmiertelności wśród osób starszych i dzieci. Niedawny europejski raport Lancet Countdown oraz badanie Global Burden of Disease Study 20216 na temat zdrowia i zmian klimatycznych na wszystkich kontynentach podkreślają eskalację globalnego ocieplenia, która wymaga nowatorskich, odważnych działań.
Olimpiada w Paryżu nowym wyzwaniem klimatycznym
Na całym świecie regularnie odbywają się liczne zgromadzenia masowe – festiwale, wydarzenia religijne, sportowe itd. Ich uczestnicy narażani są na szereg zagrożeń. Najnowsze prognozy dotyczące fal upałów w Europie sprawiły, że choroby związane z upałem stały się priorytetowym problemem również dla organizatorów Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024. Oprócz wysokich temperatur sportowcy są bowiem narażeni na dodatkowe ryzyko stresu wysiłkowego i rosnącą temperaturę ciała.
W oczekiwaniu na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu Międzynarodowy Komitet Olimpijski opublikował konsensus w sprawie imprez sportowych podczas upałów i zaproponował szereg środków łagodzących mających na celu ochronę zdrowia uczestników, w tym zmniejszenie ryzyka zaburzeń związanych z upałem. Ponadto wioska olimpijska w Paryżu została wykorzystana do testowania nowych technologii, takich jak chłodzenie geotermalne i zewnętrzne filtry powietrza, które mają zmniejszyć wpływ wysokich temperatur otoczenia.
Przeprowadzony w 2023 roku przegląd zagrożeń pogodowych i środowiskowych występujących podczas zgromadzeń masowych, wykazał, że wzrost temperatury otoczenia o 1°C (z 20°C do 21°C) spowodował 11% wzrost liczby osób wymagających pomocy medycznej.
Większe niebezpieczeństwo imprez masowych na Bliskim Wschodzie?
W wyniku globalizacji sportu, z różnych powodów finansowych i geopolitycznych, obserowana jest tendencja do organizowania coraz większej liczby dużych wydarzeń na Bliskim Wschodzie, gdzie ryzyko wystąpienia ekstremalnych upałów wydaje się być większe.
Coroczna pielgrzymka hadżdż do Arabii Saudyjskiej, która miała miejsce w czerwcu 2024 r. przyciągnęła łącznie 1,83 miliona pielgrzymów, z czego 1,6 miliona pochodziło ze 182 innych krajów. Hadżdż odbyła się w szczytowym okresie lata w Arabii Saudyjskiej, kiedy temperatura osiągnęła rekordowy poziom 51°C. Władze saudyjskie zgłosiły śmierć 1301 pielgrzymów z powodu chorób związanych z upałem. Ta szokująca liczba zgonów skupiła uwagę światowych organów ds. zdrowia publicznego, ponieważ do zgonów doszło mimo wielu działań operacyjnych, edukacyjnych i zapobiegawczych, opracowywanych przez wiele lat w celu zmniejszania ryzyka związanego z chorobami z powodu wysokich temperatury otoczenia.
Do wielu zgonów przyczyniła się jednak duża liczba nieformalnych lub nieupoważnionych uczestników, którzy przybyli na podstawie wiz turystycznych, a nie na podstawie wizy hadżdż i nie byli upoważnieni do odbycia pielgrzymki hadżdż. Uczestnicy ci pokonywali duże odległości w bezpośrednim słońcu, bez odpowiedniego schronienia i zabezpieczeń.
Nowe wytyczne dla imprez masowych
Organizatorzy wydarzeń i kraje będące gospodarzami masowych wydarzeń powinny w swoich planach uwzględniać zmiany klimatyczne i ich długoterminowe skutki dla zdrowia uczestników. Zmiany klimatu zatem wymuszają zmiany w organizacji i zabezpieczeniach takich wydarzeń, a wypracowanie najlepszych rozwiązań w tym zakresie staje się priorytetem.
źródło:
http://www.thelancet.com/journals/lanplh/article/PIIS2542-5196(24)00161-X/fulltextt