Europejskie rośliny leśne migrują z całkiem niezłą prędkością 3,5 km rocznie. Migracja roślin jest bezpośrednio spowodowana zmianami klimatycznymi. W badaniach opublikowanych w „Science” przedstawiono wyniki badań z 84 lat, w których analizowano rozmieszczenie 266 europejskich gatunków roślin leśnych, na 3000 stanowisk (w tym np. w Puszczy Białowieskiej).
Około 39% gatunków przesunęło się na zachód, a jedynie 15% na północ. Naukowcy i naukowczynie uważają, że to zjawisko można tłumaczyć zmianami środowiskowymi wywołanymi przez człowieka, a mianowicie dużą koncentracją azotu w glebie. Rośliny wędrują tam, gdzie na skutek działalności przemysłowej, intensywnego rolnictwa czy ruchu drogowego tego pierwiastka jest więcej.
Czy ta migracja ma znaczenie na co dzień? Tak, jedną z konsekwencji zmiany rozmieszczenia roślin leśnych mogą być zmiany w występowaniu alergii, m.in. pojawią się nowe alergeny. Dla osób cierpiących na alergie sezonowe to może także oznaczać, że ich objawy mogą się zmienić lub nawet nasilić. Dla innych, może to oznaczać nowe, niespodziewane reakcje alergiczne.
Europejskie rośliny leśne migrują z prędkością 3,5 km rocznie | Nauka w Polsce