Część I
Młodzi ludzie na całym świecie z coraz większym lękiem spoglądają w przyszłość. Przyczynia się to do powstawania nowego zjawiska, jakim jest „eco-anxiety”, czyli powszechne odczuwanie niepokoju związanego z konsekwencjami katastrofy klimatycznej.
Termin „eco-anxiety” (tłum.: eko-niepokój) po raz pierwszy pojawił się w badaniu American Psychological Association, Mental Health and our Changing Climate w 2017 roku.
Eko-niepokój dotyczy już 284 milionów osób
Mówiąc ogólnie, ludzie zaniepokojeni stanem planety wpadają w spiralę tak zwanego „niepokoju ekologicznego”. Według samych lekarzy „Eko-anxiety” pozycjonowany jest jako część rodziny zaburzeń lękowych, które należą do najczęstszych na świecie. Jak pokazuje badania Global Burden of Diseases na temat zdrowia psychicznego i fizycznego światowej populacji, przeprowadzone przez ponad 3600 naukowców z University of Washington, w ciągu ostatnich 30 lat rozpowszechnienie tego typu zaburzeń na całym świecie zwiększyło się o 50 procent i dotyczy już ponad 284 milionów ludzi.
„Przyszłość jest przerażająca”
Przeprowadzone badanie „Głos młodych na temat zmian klimatycznych, bezczynności rządów i konsekwencji moralnych: globalny fenomen zjawiska” przez Uniwersytet w Bath w Wielkiej Brytanii wśród 10 000 młodych ludzi (16-25 lat), w 10 krajach (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia, Brazylia, Finlandia, Francja, Indie, Nigeria, Filipiny i Portugalia) wykazało, że zmiany klimatyczne powodują powszechny, głęboko odczuwany niepokój. Prawie połowa respondentów stwierdziła, że ich obawy związane ze zmianami klimatu mają negatywny wpływ na ich codzienne życie.
Aż 75 procent respondentów stwierdziło, że „przyszłość jest przerażająca”. W niektórych krajach liczba ta była jeszcze wyższa. W Portugalii było to 81, a na Filipinach 92 procent.
Ponad 50 procent ankietowanych stwierdziło, że czuje się „niespokojna, zła, bezsilna, bezradna i winna” w związku z postępującymi zmianami klimatu. Dla 55 procent osób przyszłość wiąże się z mniejszymi możliwościami rozwojowymi, niż te, które mieli/mają ich rodzice. Z kolei zdania, że polityka rządów zawiodła młodzież, jest 65 procent badanych.