Jesienią w lesie jest bardzo cicho (za wyjątkiem miejsc, gdzie odbywają się rykowiska) i kolorowo. Przedstawiamy krótki przewodnik po świecie jesiennych leśnych barw.
Dlaczego liście zmieniają kolor?
Liście zmieniają barwy, ponieważ z końcem lata zmienia się ich metabolizm i zadanie. Przygotowując się do zimy, drzewo odzyskuje z liści cenne substancje odżywcze i magazynuje je w tkankach ukrytych w pniu, korzeniach i częściowo gałęziach. Zanik zielonej barwy liści jest wynikiem degradacji chlorofilu, co ujawnia obecne w nich karotenoidy, nadające liściom żółte i pomarańczowe odcienie. Czerwone odcienie liście wynikają z syntezy antocyjanów. Proces ten jest stymulowany przez światło i zależy od warunków zewnętrznych, takich jak ciepłe, słoneczne dni i zimne noce. Liście są czerwone, ponieważ antocyjany, które się w nich gromadzą, mają intensywnie czerwoną barwę przy kwaśnym pH soku komórkowego. Dzięki temu liście mogą lepiej chronić się przed przymrozkami i dłużej pozostawać na drzewie.
czerwony
M.in. liście dębów czerwonych, klonu cukrowego, jesionu amerykańskiego, kaliny czy trzmieliny
żółty i pomarańczowy
M.in. liście osiki, brzozy, buka, klonu zwyczajnego oraz grzyby, np. kurki.
fioletowy/granatowy
Gdzie w Polsce szukać wrzosowisk? Na przykład tu:
- Wrzosowisko w Mostówce – około 50 km od Warszawy, na Wydmach Lucynowsko-Mostowieckich. Jest to jedno z największych i najpiękniejszych wrzosowisk w Polsce, zajmujące około 400 ha.
- Wrzosowiska Kłomińskie – Położone na Pomorzu Zachodnim, między miejscowościami Borne Sulinowo i Kłomino.
- Rezerwat przyrody Wrzosowiska w Okonku – Wielkopolska, powiat złotowski nad rzeką Czarną, około 150 km na północ od Poznania.
brązowy
Np. borowiki, podgrzybki i wiele innych grzybów