W trosce o zdrowie dzieci powinno zalecać się przyszłym matkom wyjazd w okolice pozbawione zanieczyszczeń. Badania pokazują bowiem, że smog szkodzi rozwojowi mózgu już na etapie prenatalnym.
Cząsteczki pyłów zawieszonych PM 2,5 wraz z wydychanym tlenem są rozprowadzane po całym organizmie. Niestety, pokonują także barierę łożyskową i trafiają do krwioobiegu płodu i stanowią dla niego ogromne obciążenie. Wykazali to m.in. badacze i badaczki z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Collegium Medicum UJ z Krakowa pod kierunkiem prof. Jędrychowskiego. Przebadali wpływ zanieczyszczonego powietrza na ciężarne i na rozwój dziecka. Badania trwały ponad dziesięć lat i objęły ponad pięćset kobiet w ciąży. Badano matki i dzieci także po porodzie i przez kolejne lata.
Negatywne skutki były widoczne od razu po urodzeniu – mniejszy obwód głowy, mniejsza waga i wzrost. W kolejnych latach dzieci osiągały niższe wyniki w testach inteligencji (pięciolatki) i miały zaburzenia zachowania (dziewięciolatki). Dzieci te także częściej chorowały na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Te obserwacje są o tyle niepokojące, że ekspozycja dzieci na smog może zaburzać rozwój intelektualny i emocjonalny. Najgorsze efekty smogu są w ostatnich dwóch trymestrach życia płodowego i pierwszych dwóch latach życia dziecka.
Projekt NeuroSmog
Smog powoduje stan przypominający stały, ciągnący się stan zapalny w mózgu, mówi prof. dr hab. Marcin Szewd, kierownik projektu NeuroSmog badającego wpływ smogu na rozwój mózgu u dzieci w wieku szkolnym. Smog uderza w uwagę i intelekt dzieci nie tylko krótkoterminowo, podczas ekspozycji na smog, ale też szkodzi mózgowi długofalowo oraz wpływa na (częstszą) zapadalność na ADHD.
Dzieci przebywające w środowisku mocno zanieczyszczonego powietrza, wykazują tendencję do wybuchowości, czyli tzw. deficytów behawioralnych – to słowa Małgorzaty Lipowskiej, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, konsultantki wojewódzkiej ds. psychologii klinicznej i liderki Zespołu Psychologii Dziecka w projekcie NeuroSmog.
Wrażliwe rozwijające się mózgi potrzebują czystego powietrza do rozwoju. Jest to kolejny argument w długofalowej walce ze smogiem.
Źródła:
https://www.agh.edu.pl/nauka/bunkier-nauki/popcasty/jak-smog-wplywa-na-rozwoj-mozgu-u-dzieci
https://esa.nask.pl/aktualnosci/wpis/smog-zmniejsza-iq-dzieci
https://nowyswiat.online/wplyw-smogu-na-rozwoj-i-funkcjonowanie-mozgu-dziecka