Lasy rosną powoli, ale płoną szybko. Jak szybko? Zazwyczaj intensywność pożaru wynosi od 1 do 5 m/min. Zdarzają się też prędkości 15 m/min. Ile czasu potrzeba, żeby las odrósł? Lat.
Na pożarze lasu cierpią nie tylko rośliny, ale też zwierzęta, a jeśli ogień rozprzestrzeni się, w niebezpieczeństwie mogą być ludzie. Tracimy też ochronę przed skutkami zmian klimatycznych, miejsce, w którym można odbudować zdrowie (także psychiczne) i odpocząć.
Szczególną wagę przykłada się więc do zagrożenia pożarowego lasu i dlatego każdy, kto w lesie bywa powinien mieć podstawowe informacje na ten temat. Od 1 marca do 30 września określa się aktualny stan zagrożenia pożarowego lasów – dwa razy dziennie bada się wiele elementów, m.in. wilgotność ściółki, wiek lasu, wilgotność względną powietrz, opady.
- stopień 0 – brak zagrożenia,
- stopień 1 – zagrożenie małe,
- stopień 2 – zagrożenie średnie,
- stopień 3 – zagrożenie duże.
Zachowanie w lesie trzeba dostosować do stopnia zagrożenia – im wyższy stopień, tym większa ostrożność. W lesie i odległości 100m od lasu nie wolno przede wszystkim:
- palić ognisk (poza miejscami wyznaczonymi),
- zostawiać śmieci (one też zwiększają ryzyko pożaru),
- palić papierosów.
Tu łatwo sprawdzić stopień zagrożenia: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/
Ze względu na zagrożenie pożarami, lasy mogą być czasowo zamykane. Nam, odwiedzającym lasy pozostaje respektować te zakazy. Nie ze względu na możliwe kary, ale ze względu na szacunek dla natury i troskę – także o siebie.
Las nas chroni, my odwdzięczajmy się tym samym.