Zimowy las wspiera naszą psychikę tak samo, jak ten w letniej odsłonie i polscy naukowcy i naukowczynie potwierdzili to w badaniu.
Badanie przeprowadzone przez dr. Ernesta Bielinisa z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i współpracowników dotyczyło wpływu zimowego kąpieli leśnej na stan psychiczny młodych dorosłych Polaków. Chciano sprawdzić, czy działają podobnie jak te w Japonii, ojczyźnie kąpieli leśnych.
W eksperymencie wzięło udział 62 uczestników, którzy zostali podzieleni na dwie grupy: jedna przebywała w lesie, a druga w środowisku miejskim przez 15 minut. Przed i po ekspozycji uczestnicy wypełniali cztery kwestionariusze psychologiczne: POMS, PANAS, SVS i ROS.
Co zrobił pobyt w lesie? Wyniki badania:
Zmniejszenie negatywnych emocji: ekspozycja na środowisko leśne spowodowała spadek negatywnych emocji mierzonych skalą POMS.
Wzrost pozytywnych emocji: uczestnicy przebywający w lesie wykazywali wzrost pozytywnych emocji (wigor) oraz wyższe wyniki w skalach SVS, ROS i pozytywnej skali PANAS.
Efekt relaksacyjny: krótkotrwały kontakt z lasem zimą miał znaczący wpływ na emocjonalne, regeneracyjne i witalizujące aspekty stanu psychicznego uczestników.
Badanie potwierdziło, że nawet w warunkach zimowych, polski las może mieć korzystny wpływ na samopoczucie psychiczne, redukując stres i poprawiając nastrój. Czyli kąpiele leśne można rekomendować pacjentom jako wsparcie lub profilaktykę zdrowia psychicznego także w zimniejszych miesiącach.
Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1618866717304296?trk=public_post_comment-text