Diagnostyka drzewa odbywa się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest ocena wizualna, drugim – badanie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu diagnostycznego- tomografu, który pozwala dokładnie ocenić żywotność oraz parametry stateczności drzewostanów.
Podobnie jak w medycynie, badanie wizualne jest równie ważne, co diagnostyka. Wypróchnienia, uschnięte gałęzie czy stopień wyeksponowania na wiatr mogą wiele powiedzieć o kondycji danego drzewa. Do takiej oceny wykorzystuje się najczęściej młotek diagnostyczny oraz specjalne sondy. Pozwalają one zbadać pień, korzenie a także zidentyfikować rodzaj gleby.
Tomograf z kolei pozwala na przeprowadzenie bezinwazyjnych badań stanu zdrowotnego drzew pod kątem występowania ubytków, zgnilizn oraz pęknięć wewnętrznych. Badanie jest bezinwazyjne za sprawą wykorzystania metody fal dźwiękowych bez promieniowania. Wynik badania to kolorowy tomogram (może również występować w formie grafiki 3D w przypadku kilku pomiarów), który pozwala precyzyjnie określić stan zdrowotny drzewa.
Leczenie i chirurgia drzew
Leczenie drzew ma na celu przywrócenie optymalnej i długofalowej kondycji drzewa chorego. Wykorzystywane są tu dwie metody: mechaniczna (przy oczyszczaniu tkanek) i chemiczna – stosowana w przypadkach chorób oraz wszelkiego rodzaju patogenów.
Zabiegi chirurgiczne polegają na leczeniu ran i uzupełnianiu ubytków w pniach drzew. W pierwszym przypadku najczęściej formuje się rany i umożliwia odpływ wody z powierzchni rany. Wcześniej należy je dokładnie oczyścić, usunąć korę, która nie jest zrośnięta z drewnem, a następnie pokryć funabenem lub lac-balsamem;
Chirurgia obejmuje także zabiegi pielęgnacyjne polegające na cięciach w koronach, przesadzaniu starszych drzew itp., zmierzające m.in. do wzmocnienia sił witalnych oraz przedłużenia życia starych drzew.