Okresowe i lokalne braki wody w Polsce to już rzeczywistość, a nie scenariusz przyszłości. A to tylko jeden z problemów wynikających ze zmian, jakie zachodzą w środowisku pod wpływem działalności człowieka.
Zanieczyszczenia chemiczne
Wody mogą być zanieczyszczone przez metale ciężkie, pestycydy, nawozy sztuczne, detergenty, produkty ropopochodne i inne substancje chemiczne. Te zanieczyszczenia mogą przedostawać się do wód gruntowych, rzek, jezior i oceanów, gdzie gromadzą się w organizmach żywych, w tym rybach, które jemy. Długotrwałe narażenie na te substancje może prowadzić do chorób takich jak nowotwory, zaburzenia hormonalne czy problemy z układem nerwowym.
Choroby przenoszone drogą fekalno-oralną
Choroby przenoszone drogą fekalno-oralną, takie jak cholera, dur brzuszny, czerwonka bakteryjna, wirusowe zapalenia wątroby typu A i E, nie występują powszechnie w Europie. Dzięki higienie komunalnej, utrzymaniu sprawnej i dobrej infrastruktury wodociągowej, sanitarno-kanalizacyjnej oraz nadzorowi nad żywnością, a także łatwemu dostępowi do prostych antybiotyków doustnych, te choroby nie występują w Europie na wielką skalę. Ale przez zmiany klimatyczne, czyli katastrofalne i gwałtowne zjawiska atmosferyczne może to ulec zmianie. Klęski żywiołowe, czasowe braki zasilania mogą wyłączyć tę infrastrukturę i procedury, co skutkuje powrotem tych chorób zakaźnych. Przykładem może być tu katastrofa naturalna, jaką było trzęsienie ziemi w Haiti w styczniu 2010 roku. Bezpośrednio na skutek trzęsienia zginęło ponad 300 tysięcy osób, jednak zniszczenia sieci kanalizacyjnej i lokalne powodzie doprowadziły do wybuchu epidemii cholery, na którą zachorowało ponad 820 tysięcy osób. Czy taki scenariusz może grozić w naszym kraju? Wydaje się coraz bardziej realny.
Nie tylko sinice
Nadmiar składników odżywczych, takich jak azot i fosfor, może prowadzić do eutrofizacji wód, czyli nadmiernego rozwoju glonów i sinic, co zmniejsza zawartość tlenu w wodzie i może prowadzić do śnięcia ryb i innych organizmów wodnych. Poważnym problemem związanym z globalnym ociepleniem jest zmiana warunków fizycznych ekosystemów wodnych. Wzrost temperatury i niski przepływ rzek, które doprowadzają wodę do zbiorników, skutkuje częstszym pojawianiem się sinic. Dominują one struktury biologiczne tych ekosystemów i często zwiększają produkcję toksyn.
Zatrucia i alergie
Zanieczyszczenie wody może prowadzić do zatruć: spowodowanych przez metale ciężkie takie jak ołów, kadm, mangan oraz inne toksyczne substancje. Woda, w której znajdują się chlorki i duże ilości związków siarki mogą, poprzez podrażnienie błon śluzowych, zaostrzać także alergie i astmę.
Wpływ zmiany klimatu na zdrowie – komunikat komitetu PAN (naukaoklimacie.pl)
https://zycie.nastyku.pl/artykul/wplyw-zanieczyszczen-wod-na-zdrowie-i-srodowisko,6469,1,204ec.html