Od lat wiadomo, że uważne spędzanie czasu w lesie ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Badacze zaobserwowali także, że kąpiele leśne mają większy wpływ na kobiety niż na mężczyzn. Udowodniono to poprzez badania z użyciem kwestionariusza POMS (Profil Nastroju).
Las to cudowny wynalazek, który niweluje skutki stresu spowodowanego licznymi czynnikami zewnętrznymi, generowanymi przez styl życia, a także przez przepracowanie. Warto podkreślić, że czas spędzony w lesie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie kobiet w okresie menopauzy.
Liczne badania dowodzą, że praktyka kąpieli leśnych wpływa na poprawę odporności organizmu wpływając między innymi na liczbę i aktywność komórek natural killers (NK). Wpływa również na zmniejszenie stresu fizjologicznego i związanych z tym parametrów somatycznych, jak stężenie kortyzolu w ślinie czy wartości ciśnienia tętniczego i tętna. Przykładowo, 10-minutowy pobyt w lesie obniża ciśnienie krwi, 20 minut poprawia nastrój, a 60 minut wyostrza uwagę.
Kąpiel leśna jest korzystna także w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca, wpływając na pracę układu renina–angiotensyna–aldosteron (RAA). Odnotowano także łagodzący wpływ na procesy zapalne. Wspomaga relaks, koncentrację uwagi oraz rekonwalescencję po stresie.