Zmiana klimatu ma bezsporny wpływ między innymi także na rozwój i przebieg alergii. W jaki sposób?
Pyłki roślin, które są jednym z głównych źródeł alergenów, pojawiają się wcześniej, co oznacza, że sezon alergiczny już się wydłuża (i będzie się wydłużał). Dla alergików to bardzo zła wiadomość. Dłuższy okres wegetacyjny roślin, wcześniejsze pojawianie się alergenów oznacza także dłuższy czas występowania ew. alergii krzyżowych. Oznacza to także, że działania profilaktyczne przygotowanie do sezonu powinno zaczynać się coraz wcześniej.
Globalne ocieplenie prowadzi do zmian flory i fauny, także w Polsce, co oznacza, że pojawiają się całkiem nowe alergeny, jak np. pyłek ambrozji, inwazyjnej rośliny, która nie występowała wcześniej w Polsce. Warto śledzić informacje na temat nowych alergenów w Polsce i kłaść dodatkowy nacisk na obserwacje własne pacjentów.
Podobnie w przypadku owadów – pojawiły się całkiem nowe, choćby klecanki, które wcześniej nie były obecne w Polsce. Teraz mogą powodować wstrząsy anafilaktyczne u uczulonych na nie pacjentów.
Do tego zanieczyszczenie powietrza może przyczyniać się do pojawiania się czy zaostrzania objawów alergicznych. Pacjenci powinny więc zwracać uwagę na alerty smogowe i brać pod uwagę stan powietrza w danym dniu.
Zmiany wynikające z ocieplenia klimatu wpływają na każdą dziedzinę życia, nic więc dziwnego, że warto je brać pod uwagę także ich wpływ na zdrowie pacjentów.
Źródła
1. Czy zmiana klimatu wpływa na rozwój alergii? – Puls Medycyny
2. Sezon alergii będzie się wydłużał. Jak radzić sobie z jej skutkami …
3.Zmiany klimatu mogą pogorszyć alergię | Styl życia | Styl życia