Wiadomo, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem niesie za sobą niekorzystne konsekwencje dla organizmu człowieka. Smog może być przyczyną schorzeń tj. m.in. astma, niewydolność oddechowa, POChP, nowotwory układu oddechowego itd. Z drugiej jednak strony niewiele było testów, które obrazowałyby wpływ poprawy jakości powietrza na rozwój płuc w trakcie rozwoju człowieka. W Szwecji opublikowano wyniki wieloletniego badania kohortowego, sprawdzającego to zagadnienie.
Zbadano 4089 noworodków urodzonych w Sztokholmie w latach 1994-1996. Spotkania kontrolne odbyły się gdy uczestnicy mieli rok, oraz dwa, cztery, osiem, dwanaście, szesnaście i dwadzieścia cztery lata. Poziomy zanieczyszczenia powietrza tj. pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, sadzy atmosferycznej i tlenków azotu określono za pomocą modelowania dyspersji. Ogólnie rzecz ujmując, jakość powietrza w badanym okresie znacznie się polepszyła.
Na poziomie indywidualnym, dla każdego IQR (rozstępu ćwiartkowego) redukcji PM2,5,wskaźnik funkcji płuc wzrósł o 4,63 ml (95% CI 1.64–7.61) rocznie dla nasilonej pierwszosekundowej objętości wydechowej FEV1 i 9,38 ml (95% CI 4.76–14.00) (p<0.001) dla nasilonej pojemności życiowej (FVC). Podobne wyniki obserwowane były w przypadku redukcji poziomu sadzy atmosferycznej i tlenków azotu. Związki przyczynowo-skutkowe utrzymywały się po uwzględnieniu czynników potencjalnie je zakłócających. Okoliczności takie jak astma, alergie, nadmierna masa ciała, wczesne narażenie na zanieczyszczenie powietrza, bądź nadmierna podaż przeciwutleniaczy w diecie nie miały na nie wpływu. Szwedzkie badanie dowiodło, że długoterminowa redukcja zanieczyszczenia powietrza jest związana z prawidłowym rozwojem funkcji płuc od dzieciństwa do wieku dorosłego.
źródło: https://polpharmadlaciebie.pl/wiedza/biuletyn-stetoskop/wydanie-czerwiec-2023/czystsze-powietrze-a-funkcja-pluc